stat4u

Ekomuzeum Izerska Wieś - Jizerska Ves

Nasze WARSZTATY

Przyroda / Příroda

GOPR/Horská služba

FACEBOOK

Facebook - strona polska

 

Facebook - strona czeska

Tabela km

Statystyka

stat4u

Oferta

Muzeum energie Velké Hamry

 

 MUZEUM energie

ukazuje veřejnosti populárním způsobem příklady obnovitelných zdrojů výroby elektrické energie: vodní, větrné, bioplynové i solární.

Muzeum je věnováno mírně osvětě, vysvětlení základních prvků a názorných ilustračních fotografií a popisů, které návštěvníky provedou tématikou obnovitelné výroby elektrické energie.

Pro zájemce bude návštěva jistě přínosem a námětem k zamyšlení o vlastním využití elektrické energie.  Do budoucna pak  i  odpovědí, jak náročná je cesta k získání "čisté" elektrické energie. 

Založení muzea:

Muzeum bylo založeno za nadšeného vedení jednatele společnosti pana Tomáše Gärtnera, který tomuto muzeu věnoval rok práce, zajišťování, povzbuzování, invence  a volného času.

Historie:

Distribuce a výroba el. energie byla podmíněna místními zdroji energie - v tomto případě toku řeky Kamenice. Od historie vodních náhonů, rybníků, hamrů a mlýnů dospěla tehdejší doba k novým technologiím, např. Francis turbínám, které s generátory byly schopny vyrábět potřebnou el. energii pro pohon textilních strojů.

Firma FOBOS s.r.o. respektující tradice a umění  našich předků udržuje tyto historické stroje, vodní trasy, stavby,  a potvrzuje dovednost předchozích generací.  Většina strojů a dílů v muzeu jsou totiž v provozu již desetiletí, některé i století.

Otevírací doba:

1.3. – 31.10. :  čtvrtek – neděle 10:00 h – 16:00 h

1.11. – 28.2. : sobota, neděle 10:00 h – 16:00 h

Mimo tuto dobu možnost exkurze na  objednání pro  skupiny 5 a více osob.

Vstupné:

Dospělí:  45,- Kč

Dítě do 15 let:  40,- Kč

Rodinné vstupné ( 2 dospělí + 2 děti ):  120,- Kč

Kde muzeum najdete?

Na hlavní trase Harrachov – Tanvald – Turnov – Praha, cca 10 km od polských hranic, a 3 km od Tanvaldu.

Ve Velkých Hamrech – Mezivodí ( bývalá továrna Seba ), vstup do muzea je  areálem truhlářství Miček.

Vzdálenost cca 10 – 15 minut od zastávky BUS a ČD.


WERSJA POLSKA

Muzeum pokazuje przykłady popularnych, odnawialnych źródeł w produkcji energii elektrycznej: wody, wiatru, biogazu i energii słonecznej.

Muzeum ma charakter edukacyjny, w łatwy sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia na licznych poglądowych ilustracjach i opisach. Odwiedzający zdobywają w ten sposób wiedzę na temat produkcji odnawialnej energii elektrycznej.

Odwiedzający z pewnością bedą mieli okazję do rozważania na temat zużycia energii elektrycznej oraz zrozumienia jak trudna jest droga do uzyskania „czystej“ energii elektrycznej.

Założenie muzea:

Muzeum zostało założone przez entuzjastę, kierownika firmy, Pana Tomasa Gärtnera, który na założenie muzeum poświęcił rok pracy, inwencji  i wolnego czasu.

Historie:

Dystrybucja i produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem lokalnego źródła energii w tym przypadku, dopływu rzeki Kamenice. W historii woda była wykorzystywana do  spływów, hodowli, napędzania młotów i młynów, ale nadszedł czas na nowe technologie, na przykład. Turbiny Francisa. W generatorach była produkowana energia elektryczna zasilająca zakłady tekstylne.

Firma FOBOS s.r.o. w poszanowaniu tradycji i sztuki naszych przodków utrzymuje te zabytkowe maszyny, wodne szlaki, budynki i potwierdza umiejętności poprzednich pokoleń. Większość maszyn i części w Muzeum ma dziesiątki lat, a niektóre nawet wieki.

Zwiedzanie:

 1.3. – 31.10. :  czwartek – niedziela 10:00 godz – 16:00 godz

 1.11. – 28.2. : sobota, niedziela 10:00 godz – 16:00 godz

 Istnieje możliwość zamówienia wycieczki dla grup od 5 osób.

Wstęp:

Dorośli:  45,- Kč

Dzieci do 15 lat:  40,- Kč

Rodzinne ( 2 dorosłych + 2 dzieci ):  120,- Kč

Gdzie nas znajdziecie?

Główna trasa Harrachov-Tanvald-Turnov-Praga, około 10 km od polskiej granicy i 3 km od Tanvaldu.

Od przystanku autobusowego i kolejowego około 10-15 minut.

Galeria