stat4u

Ekomuzeum Izerska Wieś - Jizerska Ves

Nasze WARSZTATY

Przyroda / Příroda

GOPR/Horská služba

FACEBOOK

Facebook - strona polska

 

Facebook - strona czeska

Tabela km

Statystyka

stat4u

Parki krajobrazowe

PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU

Drukuj Wyślij znajomemu

Dolina BobruPowiat: Jelenia Góra (m. Jelenia Góra, gm. Jeżów Sudecki, gm. St. Kamienica)
Powiat: Lwówek Śląski (gm. Lubomierz, miasto i gm. Lwówek Śl., miasto i gm. Wleń)
Powiat: Złotoryja (gm. Świerzawa)

Położenie
Park Krajobrazowy Doliny Bobru położony jest w Sudetach Zachodnich. Osią parku jest rzeka Bóbr, a głównym elementem jego krajobrazu jest fragment doliny Bobru pomiędzy Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskim.

Rys historyczny
Park o powierzchni 12 295 ha utworzony został w roku 1989. W latach 1903-1912 zbudowano zaporę w Pilchowicach, która obecnie jest największą budowlą hydrotechniczną, rozdzielającą rzekę w obrębie parku na dwa zasadnicze odcinki: górny (o długości 13 km) i dolny (o długości 25 km).

Współczesność
Różnorodność ekosystemów leśnych i walorów botanicznych wyróżnia teren tego parku w skali Sudetów. Dominuje tu świerk, dąb, brzoza i sosna. Dno doliny Bobru zajmują żyzne łąki i pastwiska. Na florę parku składa się około 800 gatunków roślin. Wiele z nich to gatunki chronione i rzadkie. "Góra Zamkowa" we Wleniu jest rezerwatem mieszanym (typ leśny, florystyczny, geologiczny, krajobrazowy). Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny średniowiecznej kasztelanii. Ponadto warta uwagi jest znajdująca się w parku jaskinia w wapieniach koło Lwówka Śl. o łącznej długości korytarzy i komór ok. 136 m.

Dojazd: Wrocław-PK Doliny Bobru; PKP, PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga A4 (5, E40), Droga 5, Droga 3 (E65); 112,3 km

Kontakt
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, ul. Puszczykowska 10, 50-559 Wrocław
tel. +48 71 3642758, fax. +48 71 3367289
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.dzpk.pl